Offshore, în Panama · Un singur email verificat, fără act de identitate · Acționăm pe baza hotărârilor instanțelor panameze, nu doar pe baza plângerilor · Plătești în cripto
Limbă: Română
Caută un nume de domeniu

Date · verificate pe 8 și 19 octombrie 2026 · CC BY 4.0

Indice de prețuri registratori offshore 2026

Prețuri pentru primul an și reînnoire la .com, .io și .ai la 10 registrari, cinci offshore și cinci în Statele Unite, cu jurisdicție, verificări de identitate și cripto acceptat. Fiecare rând are data la care a fost citit.

Ultima actualizare: · 9 min de citit

Răspuns rapid

Cât costă un domeniu offshore în 2026?

Indicele prețurilor registrarilor offshore 2026 de la Isthmus Domains arată prețuri de listă .com de la $15.99 (1984 Hosting) la €18.90 (OrangeWebsite) la patru registrari offshore, față de $10.46 până la $11.08 la registrarii din SUA, pe 8 și 19 octombrie 2026. Isthmus Domains este un registrar de domenii offshore în Panama: înregistrezi orice domeniu fără KYC și plătești în cripto. .com-ul său costă 11,99 USD/an.

Indexul în patru cifre

10

registrari comparați: 5 offshore, 5 în Statele Unite

$11.17

.com cost angro din 1 noiembrie 2026 (Verisign $10.97 + ICANN $0.20)

+53%

offshore .com de la 1984 Hosting ($15.99) peste cel la cost al Cloudflare de $10.46

3 din 10

registrari care acceptă Monero: Njalla, OrangeWebsite, 1984 Hosting

Prețuri pentru .com, .io și .ai la 10 registrari

Primul an / reînnoire, preț pe an. „—” înseamnă că registrarul nu publică acea cifră în sursa pe care am citit-o. Prețurile în euro sunt afișate în euro.

Registrar.com.io.ai (pe an, minim 2 ani)Verificat
Isthmus Domains11,99 USD / 11,99 USD34,49 USD / 52,99 USD85,49 USD / 85,49 USD2026-10-19
Njalla€15 / —€45 / —€75 / —2026-10-08
OrangeWebsite€18.90 / —€92.00 / —€217.80 (perioada nu este precizată) / —2026-10-19
1984 Hosting$15.99 / —$79.99 / —$119.99 / —2026-10-08
FlokiNET€18.75 (secundar) / ———2026-10-08
Epik$15.99 / $15.99$55.95 / $55.95$74.95 / $74.952026-10-08
Namecheap$6.48 cu codul NEWCOM648 / $18.48 ($14.78 cu codul COUPONFCNC)$32.18 / $60.98$84.18 / $92.182026-10-19 (.com); 2026-10-08 (.io, .ai)
Porkbun$11.08 / $11.08$28.12 / $51.80$82.70 / $82.702026-10-19
Dynadot$10.88 / $10.88$28.89 / $53.50$85.60 / $85.602026-10-08
Cloudflare Registrar$10.46 / $10.46$32.00 / $50.00$80.00 / $80.002026-10-08

Ultima verificare pe ; cifrele mai vechi au propria dată

Verificat pe 8 și 19 octombrie 2026 (data pe fiecare rând). Njalla, OrangeWebsite și 1984 Hosting publică un singur preț de listă pe extensie și niciun preț separat de reînnoire, așa că celula de reînnoire arată „—”. OrangeWebsite listează .ai cu un minim de 2 ani și nu precizează dacă €217.80 acoperă un an sau doi. Reînnoirea .com la Namecheap este $18.48 la preț de listă și $14.78 cu un cod de reînnoire.

Jurisdicție, verificări de identitate și cripto la aceiași 10 registrari

RegistrarJurisdicțieVerificare identitate (KYC)Cripto acceptatMoneroVerificat
Isthmus DomainsPanama (DomaineGoat LLC)Niciunul; un email verificat pe nume de domeniuBTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC✗2026-10-19
NjallaCosta Rica (njalla.srl; Nevis până la sfârșitul anului 2024)Niciuna; email sau XMPP (secundar)BTC, XMR, LTC, ETH✓2026-10-08
OrangeWebsiteIslandaUn email valid, în propriile sale cuvintePrin BitPay și CoinPayments✓2026-10-08
1984 HostingIslanda—BTC, XMR (nu pentru clienții din Islanda)✓2026-10-08
FlokiNETIslanda, România, FinlandaDate minime (secundar)BTC (secundar)—2026-10-08
EpikStatele Unite—Neconfirmat în 2026—2026-10-08
NamecheapStatele UniteVerificare identitate și selfie (Veriff) posibile în caz de dispută sau abuzBTC prin alimentarea soldului (BTCPay, BitPay)—2026-10-08
PorkbunStatele UniteAct de identitate cu foto (Veriff) pentru o parte a conturilor noiUSDC prin Coinbase Business—2026-10-08
DynadotStatele Unite—BTC, USDT, USDC—2026-10-08
Cloudflare RegistrarStatele Unite—Niciuna documentată✗2026-10-08

Ultima verificare pe ; cifrele mai vechi au propria dată

Verificat pe 8 și 19 octombrie 2026 (data pe fiecare rând). „—” înseamnă că nu este publicat în sursele pe care le-am citit. „Secundar” înseamnă că informația provine dintr-un director sau forum, nu de pe site-ul propriu al registrarului.

Care sunt principalele concluzii ale indexului?

Șase concluzii, fiecare din tabelele de mai sus.

  1. Offshore costă de obicei mai mult la .com. La ceilalți patru registrari offshore, prețurile de listă pornesc de la $15.99 (1984 Hosting), cu 53% peste costul Cloudflare de $10.46, și ajung la €18.90 (OrangeWebsite). Isthmus Domains percepe 11,99 USD, la fel și pentru reînnoire.
  2. Pragul minim pentru .com se schimbă la 1 noiembrie 2026. Costul angro trece de la $10.46 la $11.17 (+$0.71, adică +6.8%). Cloudflare ($10.46), Dynadot ($10.88) și Porkbun ($11.08) sunt astăzi sub noul prag.
  3. Promoțiile pentru primul an la .com ascund reînnoirea. Prețul de $6.48 la Namecheap necesită un cod pentru clienți noi, iar reînnoirea este $18.48 la preț de listă ($14.78 cu un cod), de 2.9 ori anul promoțional.
  4. Reînnoirile .io sar. La patru registrari din SUA, reînnoirea .io este cu 56% până la 89% peste primul an: Cloudflare $32.00 la $50.00, Porkbun $28.12 la $51.80, Dynadot $28.89 la $53.50, Namecheap $32.18 la $60.98.
  5. .ai nu are reducere offshore. În dolari americani, .ai costă între $74.95 (Epik) și $119.99 (1984 Hosting) pe an; Njalla listează €75. Epik este sub costul Cloudflare de $80.00 (cfdomainpricing.com, 8 octombrie 2026).
  6. Monero este o caracteristică offshore. Trei dintre cei cinci registrari offshore îl acceptă; niciunul dintre cei cinci registrari din SUA nu îl documentează. Isthmus Domains nu acceptă Monero.

Cum a fost construit indexul?

Am citit fiecare preț la o dată cunoscută și am scris data pe rândul lui.

  • Surse. Lista de prețuri a registrului însuși acolo unde am putut citi-o (Njalla, OrangeWebsite, 1984 Hosting, Porkbun, Dynadot), cfdomainpricing.com pentru Cloudflare, domainoffer.net pentru Namecheap și Epik, și directorul whtop pentru FlokiNET.
  • Date. OrangeWebsite, Porkbun și Namecheap pentru .com au fost citite pe 19 octombrie 2026; restul pe 8 octombrie 2026.
  • Taxa ICANN. Namecheap adaugă taxa ICANN de $0.20 la finalizarea comenzii: prețurile sale .com din 19 octombrie 2026 sunt afișate fără ea, cele din 8 octombrie cu ea.
  • Coduri promoționale. Un preț de prim an care necesită un cod este marcat ca atare, iar un preț de reînnoire cu cod este afișat lângă prețul de listă.
  • Valute. Prețurile în euro rămân în euro; nu convertim niciunul.
  • .ai. Prețurile sunt pe an; majoritatea registrelor vând .ai pentru cel puțin 2 ani o dată.
  • Prețurile noastre vin din lista noastră de prețuri live, aceeași folosită la finalizarea comenzii. Nu pretindem că suntem cel mai ieftin registrar.

Cât costă un .com pe cinci ani la fiecare registrar?

Cinci ani pentru un .com, la prețurile din octombrie 2026 și înainte de scumpirea din 1 noiembrie:

  • Cloudflare: $52.30 (5 × $10.46)
  • Dynadot: $54.40
  • Porkbun: $55.40
  • Isthmus Domains: $59.95 (5 × 11,99 USD, deoarece înregistrarea și reînnoirea costă la fel)
  • 1984 Hosting: $79.95 (dacă prețul de listă se aplică în fiecare an)
  • Epik: $79.95
  • Namecheap: $80.40 (un an promoțional + patru reînnoiri la preț de listă; $65.60 cu un cod de reînnoire)
  • Njalla: €75 (dacă prețul de listă se aplică în fiecare an)
  • OrangeWebsite: €94.50 (aceeași condiție)

Registrarii offshore clasați după această cifră se află pe registrari offshore clasați după preț. Vezi lista completă de prețuri și pagina .com.

Indexul prețurilor registrarilor offshore: întrebări frecvente

Cât costă un .com offshore în 2026?

Între $15.99 și €18.90 pe an la registrarii offshore pe care i-am verificat în octombrie 2026: 1984 Hosting $15.99, Njalla €15, FlokiNET aproximativ €18.75 și OrangeWebsite €18.90. Isthmus Domains, offshore în Panama, percepe 11,99 USD/an pentru înregistrare și pentru reînnoire.

De ce sunt registrarii offshore mai scumpi decât Porkbun sau Cloudflare?

Costul angro este același pentru toată lumea: 10,46 $ pentru un .com până la 31 octombrie 2026. Cloudflare vinde la acest cost, iar Porkbun aproape de el. Furnizorii offshore mai mici adaugă un marj mai mare, iar unii afișează prețurile în euro. Indexul arată diferența; nu măsoară costurile fiecărei companii.

Vor crește prețurile .com în noiembrie 2026?

Costul angro va crește. Taxa Verisign trece de la 10,26 $ la 10,97 $ pe 1 noiembrie 2026, așa că costul cu taxa ICANN crește de la 10,46 $ la 11,17 $. Registrar-ii care vând astăzi sub 11,17 $, cum ar fi Cloudflare, Dynadot și Porkbun, probabil se vor ajusta. Ne propunem să verificăm din nou după acea dată.

De ce este reînnoirea .io mai scumpă decât primul an?

Mulți registrar-i vând primul an de .io sub prețul obișnuit și percep prețul întreg la reînnoire. În acest index, Porkbun trece de la 28,12 $ la 51,80 $, iar Namecheap de la 32,18 $ la 60,98 $. La Isthmus Domains, .io costă 34,49 USD în primul an și 52,99 USD după.

De ce apar o liniuță în unele celule?

O liniuță înseamnă că registrar-ul nu publică acea cifră în sursa pe care o citim. Njalla, OrangeWebsite și 1984 Hosting afișează un singur preț de listă pe extensie, fără un preț separat de reînnoire. Pentru FlokiNET, am găsit doar un preț pentru .com, într-un director secundar.

Pot folosi aceste date într-un articol sau un raport?

Da. Indexul este licențiat CC BY 4.0. Menționează „Isthmus Domains, Offshore registrar price index 2026” cu un link către această pagină și datele verificării. Prețurile se schimbă, așa că citează data împreună cu cifra.

Surse (prețuri verificate pe 8 și 19 octombrie 2026) (21)
  1. Prețuri Njalla njal.la/pricing — Njalla (verificat 2026-10-08)
  2. Lista de prețuri pentru nume de domeniu orangewebsite.com/domains/domain-price-list — OrangeWebsite (verificat 2026-10-19)
  3. Plăți în Bitcoin și criptomonede orangewebsite.com/company/bitcoin-crypto-currency — OrangeWebsite (verificat 2026-10-08)
  4. Lista de prețuri 1984.hosting/product/pricelist — 1984 Hosting (verificat 2026-10-08)
  5. FAQ 1984.hosting/faq — 1984 Hosting (verificat 2026-10-08)
  6. Planurile FlokiNET — whtop (secondary) (verificat 2026-10-08)
  7. Prețuri .com pe registrar — domainoffer.net (verificat 2026-10-19)
  8. Prețuri .io pe registrari — domainoffer.net (verificat 2026-10-08)
  9. Prețuri .ai pe registrari — domainoffer.net (verificat 2026-10-08)
  10. Prețuri și coduri Namecheap .com — domainoffer.net (verificat 2026-10-19)
  11. Prețuri nume de domeniu porkbun.com/products/domains — Porkbun (verificat 2026-10-19)
  12. De ce cere Porkbun verificarea identității kb.porkbun.com/article/225-why-porkbun-id-verification — Porkbun (verificat 2026-10-08)
  13. Verificarea identității și a plății namecheap.com/support/knowledgebase/article.aspx/10520/45/identity-and-payment-verification — Namecheap (verificat 2026-10-08)
  14. Extensii de domenii și prețuri dynadot.com/domain/tlds — Dynadot (verificat 2026-10-08)
  15. Plata în cripto dynadot.com/help/question/pay-crypto — Dynadot (verificat 2026-10-08)
  16. Prețuri Cloudflare Registrar — cfdomainpricing.com (verificat 2026-10-08)
  17. Întrebări frecvente Cloudflare Registrar — Cloudflare (verificat 2026-10-08)
  18. Epik este achiziționat din nou, intriga se complică — Domain Incite (4 februarie 2024)
  19. Verisign raportează rezultatele primului trimestru din 2026 (taxa .com de la $10.26 la $10.97 pe 1 noiembrie 2026) — Verisign (SEC EDGAR filing) (23 aprilie 2026, verificat 2026-10-19)
  20. Cloudflare Registrar: nume de domeniu la cost cloudflare.com/products/registrar — Cloudflare (verificat 2026-10-19)
  21. Actualizare preț Verisign .com 2026 — osir.com (secondary) (verificat 2026-10-08)

Un singur preț pentru înregistrare și reînnoire

Offshore în Panama, fără act de identitate, plătești în cripto. Verifică orice nume înainte de a alimenta contul.

.com 11,99 USD/an · fără KYC · cripto

Caută un nume de domeniu